ورکشاپ تلرانس‌ها و انطباقات

انطباقات و تلرانس گذاری:

شاید خیلی از شما به این فکر کنید انطباقات و تلرانس اصلا چیه یا  کجا استفاده میشه. باید بدونید اگر دنبال مدارک و مستندات در بحث انتقال تکنولوژیاز کشور های دیگه باشین. یا بخواین با مهندسی معکوس ترویج علم کنید. و یا اگر تو فکر ساخت قطعه و دستگاهی هستین. پس لازمه تمام این ها آشنایی کامل با انواع نقشه های مهندسی در تمام صنایع کشورهاست.

چرا انطباقات و تلرانس؟؟؟

ما در این تاپیک به طور مختصر انطباق و تلرانس رو توضیح میدیم تا شما دوستان با کاربرد اون در صنعت آشنا بشین. و به طور جدی تر به این قضیه نگاه کنید. شاید وجه تمایز ما با کشورهای صنعتی همین موارد های پایه ای در صنعته که ما خیلی راحت نادیدیش میگیریم.

به طور کلی درداخل صنعت 53 نوع تقسیم نقشه های مهندسی داریم . یکی از این تقسیم ها، قطعات منطبق شده یا Matched Part Drawing می باشد.

انطباقات در صنعت با اسم های جازنی ،تثبیت،ثبوت،الحاق، Matching،Fitting مطرح می گردد.

انطباقات چیست؟؟؟

وقتي دو قطعه در داخل يكديگرقرار مي گيرند،یا به نوعی حالت نر و مادگی دارند. مي گوييم آن دوقطعه بر هم منطبق شدندو انطباقيرا به وجود آورده اند.

براي یکسان سازی اندازه هاي موردنیاز قطعات به منظور رسيدنبه انطباق مورد نظر، استفاده از استاندارد یکپارچه ضروری می باشد. به همین سبب موسسه استاندارد بين المللي ايزو(ISO) و همچنین موسسه استاندارد های آمریکا ANSI دستور العمل یکسانی برای اجرای انطباقات تدوین کرده است . رعايتانطباقات ايزو در صنعتبا عث دقت و صحت درمونتاژ و همچنین کم شدن ضایعات و سود بیشتر برای سازنده قطعات مي گردد.

در بخش انطباقات  موسسه استاندارد امریکا استانداردی با شماره ANSI/ASME B4.2تدوین کرده است. همچنین  لیزو نیز استاندارد ISO 286 در دو پارت به نگارش دراورده است. پارت اول شامل توضیحات پایه ای تلرانس ، انحرافات و انطباقات می شود. در پارت دوم جداول و علایم های استاندارد تلورانس و سیستم های انطباقی را بیان میکند.

#پیشنهاد_ویژه:

شما میتونید با عضو شدن در کانال ما این استانداردها رو به صورت رایگان دریافت کنید

علایم و ویژگی ها در انطباقات:

در بحث انطباقات با علایم و سیمبل هایی متشکل از حروف بزرگ و کوچک لاتین و اعداد سرو کار داریم. حروف بزرگ انگلیسی نماد سوراخ یا Hole و حرف کوچک نماد میله ، بلوک یا Shaft است. 

سوراخ یا Hole: به طور قراردادی برای بیان شکل های داخلی قطعات (حالت ماده) که می تواند شامل شکل های غیر استوانه ای باشد استفاده میشود.

میله  یا Shaft : به طور قراردادی برای بیان شکل های خارجی قطعات (حالت نری) که می تواند شامل شکل های غیر استوانه ای باشد استفاده میشود.

ترسیم سوراخ و شفت در نقشه های صنعتی

 

 

به طور کلی در استاندارد ایزو انطباق به سه نوع تقسیم میگردد:

١- Clearance Fit: انطباق لقی که به آن  انطباق بازي دار ، انطباق آزاد ، روان يا انتقالي نيز گفته مي شود.

٢- Transition Fit: انطباق عبوري  که به آن، انطباق فيت ، جذب يا في مابين نيز گفته مي شود.

٣-Interference Fit: انطباق تداخلی که  به آن انطباق پرسي یا انطباق فشاري نيز گفته مي شود.

برای ثبت نام در این ورکشاپ فرم زیر را پر کنید.