پرینت سه بعدی چیست؟

تولید افزایشی (Additive Manufacturing) چیست؟

تولید افزایشی یک نام مناسب برای توصیف فن آوری هایی است که اشیاء سه بعدی را با اضافه کردن لایه بر لایه مواد تولید می کنند و این مواد می توانند پلاستیک، فلز، بتن و شاید بافت های بدن باشند.

فناوری های رایج به تولید افزودنی با استفاده از کامپیوتر، نرم افزار مدل سازی سه بعدی (CAD) و دستگاه های تولید کننده و مواد لایه بندی شده انجام می شود. هنگامی که یک نقشه CAD تولید می شود، تجهیزات تولید افزودنی داده های CAD را می خواند و از لایه های پیوسته مایع، پودر، ورق یا دیگر مواد به صورت  لایه به لایه قطعه مورد نظر را تولید می کند.

اصطلاح تولید افزودنی شامل فن آوری های بسیاری از جمله زیر مجموعه هایی مانند چاپ سه بعدی، نمونه سازی سریع (RP)، تولید مستقیم دیجیتال (DDM)، تولید لایه ای و تولید افزودنی را شامل می شود.

کاربرد های تولید افزودنی بی حد و حصر است استفاده اولیه از تولید افزودنی در قالب نمونه نمونه سازی سریع متمرکز بر مدل های پیش تولید شده است.

اخیرا تولید افزودنی برای ساخت محصولات نهایی در هواپیما، ترمیم دندان، ایمپلنت های پزشکی، اتومبیل ها و حتی محصولات رایج استفاده می شود.

در حالی که روش اضافه کردن لایه بر لایه ساده است، کاربردهای بسیاری از فن آوری تولید افزودنی با درجه ای از پیچیدگی برای پاسخگویی به نیازهای مختلف وجود دارد از جمله:

+ ابزار تجسم در طراحی

+ وسیله ای برای ایجاد محصولات بسیار سفارشی برای مصرف کنندگان و حرفه ای ها به طور یکسان

+ به عنوان ابزار صنعتی

+ برای تولید قطعات کوچک تولیدی

+ شاید یک روز … تولید بافت های انسانی

در دانشگاهMIT ، که در آن تکنولوژی اختراع شد، پروژه ها از طیف وسیعی از برنامه های تفکر پیش رو از بتن چند ساختمانی تا ماشین هایی که می توانند ماشین ها را بسازندشامل می شوند.

بعضی از دانشمندان تولید افزودنی را به عنوان مکملی برای تولیدات ضعیف پایه (مواد حذفی مانند مواد حفاری) و به شکل درجه پایین تر (مانند جعلی) قرار می دهد. صرف نظر از این، تولید افزودنی ممکن است برای مصرف کنندگان و حرفه ای ها به طور یکسان، دسترسی ایجاد کند، سفارشی سازی و یا تعمیر محصول نیز از مزایای این فناوری است.

مثال هایی از تولید افزودنی:

۱٫فناوری تولید به روش SLA

تکنولوژی نوین با بهره گیری از تکنولوژی لیزر برای ایجاد لایه به لایه رزین فوم پلیمر (پلیمری که خواص آن در معرض نور تغییر می کند.)

این ساخت در یک مخزن رزین رخ می دهد. یک پرتو لیزر، به سمت استخر رزین هدایت می شود، الگوی مدل مقطعی برای این لایه خاص را نشان می دهد و آنرا ایجاد می کند.

در طول چرخه ساخت، پلتفرمی که ساخت بر اساس آن در نظر گرفته شده است، با ضخامت یک لایه پایین میرود. این روند تا زمان ساخت کامل مدل انجام می شود.

برای افزودن خواص جدید به مدل، ممکن است نیاز به مواد تخصصی استفاده شوند. مدل ها می توانند به صورت ماشینکاری و به عنوان الگو برای قالب گیری تزریقی، ترموفرمینگ یا سایر فرایندهای ریخته گری مورد استفاده قرار گیرند.

۲٫تولید به روش FDM

این فرآیند شامل استفاده از ترموپلاستیک (پلیمری است که با استفاده از حرارت به یک مایع تبدیل می شود و در هنگام سرد شدن جامد می شود) مواد تزریق شده توسط نازل ها به یک پلتفرم تزریق می شود.

نازل ها قبل از استفاده  لایه بعدی، الگوی مقطعی برای هر لایه خاص را با سخت شدن سختی گرمانرم ایجاد می کنند. این روند تا زمانن ساخته شدن ادامه می یابد.

مواد تخصصی ممکن است نیاز به اضافه کردن برخی خواص با افزودن مواد پشتیبان داشته باشند. مانند روش SLA، مدل ها را می توان به صورت ماشینکاری شده یا به عنوان الگو استفاده کرد. استفاده از این روش بسیار آسان است.

۳٫تولید به روش MJM

مدل سازی چند افشانه ای شبیه یک چاپگر جوهر افشان است که در آن یک سر، قادر به حرکت به عقب و جلو است و  شامل صدها افشانه کوچک برای اعمال یک لایه از مواد ترموپلیمر لایه ای می شود.

۴٫تولید به روش SLS

تقریبا مانند SLA تکنولوژی Sintering Laser Selection (SLS) با استفاده از یک لیزر قدرتمند برای مخلوط کردن ذرات کوچک پلاستیک، فلز، سرامیک یا شیشه استفاده می کند.

در طول چرخه ساخت، پلتفرمی که ساخت بر مبنای آن ساخته شده است، با ضخامت یک لایه پایین میرود. این روند تا زمانی که ساخت یا مدل سازی تکمیل شود تکرار می شود. بر خلاف تکنولوژی SLA، مواد پشتیبان مورد نیاز نیست، زیرا ساخت توسط مواد ناخواسته پشتیبانی می شود.

 

پرینت سه بعدی یک روش تولید می باشد. در این روش مشابه پرینت دوبعدی که جوهر لایه لایه بر روی کاغذ قرار می گیرد، ماده به صورت سه بعدی قرار گرفته و جسم ساخته می شود. پرینت سه بعدی یک روش ساده برای تولید انواع مدل های سه بعدی می باشد.

 این پرینتر ها انواع مختلف و روش های مختلفی دارند ولی فرایند تولید در همه آن ها به سه عامل نیازمند است:

  • فایل دیجیتال

پس از مدل سازی قطعه با استفاده از نرم افزار های مدل سازی مانند Solidworks ، CATIA و یا Inventor می توان با استفاده از نرم افزار های مختلفی که موجود است مدل سه بعدی را به مدلی تشکیل شده از لایه های مختلف تبدیل کرد. زیرا همان طور که گفته شد پرینت سه بعدی به صورت لایه لایه پرینت می کند.

نرم افزار های Blender و یا Tinkercad جز نرم افزار های محبوب در این کار می باشند.

  • ماشین پرینت

          ماشین های پرینت ماده مورد نظر را به صورت لایه لایه و با دقت بر روی  هم قرار می دهد. روش های متعددی برای چسباندن این لایه ها وجود دارد. عموما از یک لایه محافظ رزین و لیزر و یا نازل برای چسباندن لایه ها استفاده می شود.

  • ماده پرینت

          ماده مورد استفاده در پرینت نیز با توجه به نوع قطعه و دستگاه تعیین می شود و مورد استفاده قرار می گیرد. پلاستیک های ABS با تنوع رنگی ای که دارند باعث شده است تا محبوبیت زیادی داشته باشند. مواد مختلف تایلونی و رزینی و حتی برخی از فولاد ها نیز در پرینت استفاده می شود.

روش های محبوب در پرینت سه بعدی

روش های مختلفی در پرینت سه بعدی وجود دارد که به محبوب ترین و پرکاربرد ترین آن ها به صورت خلاصه می پردازیم.

  • روش مدلسازی ذوب ورقه ای ( Fusion deposition modeling )

در این روش از یک نازل ساده ماده مورد نظر را می پاشاند و سپس با سرد شدن به هم می چسبد. این ساده ترین نوع پرینتر های سه بعدی است و در ابعاد مختلف وجود دارد.

  • روش SLA

در این روش با استفاده از رزین مایع و لیزر جسم ساخته می شود. لیزر با تابیده شدن به رزین سبب سخت شدن آن می شود و در نهاید لایه لایه رزین سخت شده و جسم تشکیل می شود. این روش اولین روش پرینت سه بعدی می باشد.

  • پرینت فلز

در این روش پودر فلز توسط نازل پاشیده شده و سپس توسط لیزر به صورت خمیری یا ذوب شده در می آید و لایه ها به یکدیگر می چسبند.

از کجا می توان نقشه های STL آماده پرینت را تهیه کرد ؟

نقشه های STL آماده پرینت سه بعدی

نقشه های رایگان آماده پرینت سه بعدی STL را از طریق سایت های زیر می توانید به صورت رایگان دانلود کنید و همچنین در این مراکز هزاران نقشه جالب در تمامی زمینه ها برای پرینتر سه بعدی جهت دانلود وجود دارد .

ضمنآ شما می توانید طرح های سه بعدی STL خود را نیز در این سه سایت به اسم خودتان با دیگران به اشتراک بگذارید .

نقشه های STL آماده پرینت سه بعدی را به راحتی میتوان از آدرس های زیر رایگان دانلود کرد. وب سایت ما آماده پذیرش پرینت سه بعدی تمامی طرح های شما با هزینه مناسب می باشد

۳dprintercenter،Thingiverse۳DWarehouseGrabcad و Cubify

آماده طراحی های تخصصی و حتی اسکن قطعات مورد نظر شما و مدل سازی ماکت شما

نقشه های STL آماده پرینت سه بعدی

پرینت سه بعدی قاب موبایل کاربرد تزئینی

نظرات خود را با ما در میان بگذارید و با ما در ارتباط باشید:

https://t.me/tehran3dp

ایده های خود را برای ما ارسال کنید: https://t.me/Saeid_CEG

مرکز تخصصی تهران ۳D پرینت ارائه دهنده تخصصی خدمات پرینت در کل کشور

پرینت سه بعید خود را به ما بسپارید.

تمامی پرینت های شما در اسرع وقت در مرکز ما آماده شده و برای شما به صورت رایگان ارسال میگردند

روی ما حساب کنید

با ما در ارتباط باشید برای پرینت سه بعدی ۳d print کاربرد فیلامنت سفارش انجام مدلسازی در کنار شما هستیم

شما نیز می توانید نماینده ما در شهر خود برای پرینت سه بعدی شوید.

مراکز پرینت ما:

تهران مشهد اصفهان کرج تبریز شیراز اهواز قم کرمانشاه ارومیه رشت زاهدان کرمان اراک همدان یزد اردبیل بندرعباس زنجان قزوین سنندج خرم آباد گرگان بجنورد ایلام شهرکرد سمنان یاسوج و هر کجا که شما هستید ما در آنجا فعال خواهیم بود

همچنین این شرکت آماده پذیرش نمایندگی نیز می باشد

هولوگرام های لیزری در عرض چند ثانیه اشیاء سه بعدی پرینت شده را تولید می کنند، (بدون لایه بندی مورد نیاز)

چگونه می توان اشیای سه بعدی پیچیده ای را در ثانیه، به جای ساعت یا روز ایجاد کرد؟

گروهی از دانشمندان و مهندسان به رهبری آزمایشگاه ملی لورنس لیورمور (LLNL) فرایندی را ایجاد کرده اند که از لیزرهای هولوگرام مانند برای ایجاد اشیاء کامل در ثانیه در داخل مخزن رزین مایع استفاده می شود.

که پرینت سه بعدی حجمی نامیده می شود، این فرآیند بسیاری از محدودیت های تولید مواد افزودنی معمول را برطرف می کند.

تولید افزایشی که به عنوان پرینت سه بعدی شناخته می شود، انقلابی را در ساخت و نمونه های اولیه ایجاد کرده اند . پرینت های عادی سه بعدی با پرینت یک شی در لایه، اشیاء پلاستیکی را می توان از طریق پاشیدن پلاستیک مذاب در یک الگوی سه بعدی و اشیاء فلزی بوسیله قرار دادن لایه های گرد و غبار فلزی که با استفاده از یک پرتو لیزر یا الکترون تلفیق شده است، ساخته می شود.

این فرآیند است که اجازه می دهد تا نمونه اولیه تولید سریعتر از ماشینکاری تولید شود و به اشکال بسیار پیچیده ای که در واحد های مختلف ساخته شده است، به جای ساخت چندین واحد ساده، امکان پذیر است. با این وجود، پرینت هنوز هم می تواند ساعت ها یا حتی روزها طول بکشد  در حالی که یک شی در حال پرینت است، ممکن است لازم باشد که ساختارهای ریاضی برای پشتیبانی از آن لازم شوند.

LLNL با همکاری UC Berkeley، دانشگاه راچستر و MIT، پرینت حجمی را جایگزین لایه بندی با فرآیند کرده اند، که کل یک شیء را به طور همزمان ایجاد می کند. این کار با استفاده از سه لیزر که همپوشانی شده اند و در یک الگوی هولوگرام مانند در یک مخزن شفاف پر شده، با رزین پلاستیکی فتوکپی پر شده است. قرار گرفتن کوتاه در معرض یک پرتو به اندازه کافی برای کامل شدن رزین در یک زمان کوتاه کافی نیست، اما ترکیب سه لیزر می تواند حدود ده ثانیه طول می کشد. پس از تشکیل جسم، رزین بیش از حد تخلیه می شود تا واحد کامل را نشان دهد.

Maxim Shusteff ، محقق LLNL می گوید:

هدف اصلی این مقاله این است که بپرسیم: آیا می توانیم همه ی نقاط را به صورت یکنواخت و دلخواه را به طور جداگانه بجای قرار دادن قطعات به طور پیوسته بر روی لایه بکشیم؟ ” معلوم است که ما می توانیم. “

چاپ حجمی نه تنها سریعتر است، بلکه نیاز به ساختارهای پشتیبانی موقت را نیز حذف می کند، انعطاف پذیر تر است و انعطاف پذیری بیشتری را به وجود می آورد. تا کنون، برای ایجاد مربع، پرتو، هواپیما، ستونها در زاویه های دلخواه، نرده ها و اجسام پیچیده و منحنی استفاده شده است.

مهندس LLNL، کریس اسپاداکینی، می گوید:

“اکثر پرینترهای سه بعدی و تکنولوژی تولید افزودنی شامل عملیات واحد یک بعدی یا دو بعدی می باشد . اما این کار ساخت یک عملیات کاملا سه بعدی است که قبل از آن انجام نشده است. و تاثیر بالقوه بر توان تولید می تواند بزارد و اگر بتوانید این کار را به خوبی انجام دهید، هنوز هم می توانید پیچیدگی های زیادی داشته باشید. “

این تحقیق در Science Advances منتشر شد.

ویدئوی زیر روندی از این عملایت را نشان می دهد.

منبع: LLNL

مرکز طراحی و مهندسی معکوس واقع در دانشگاه تهران ، با استفاده از کادری مجرب ارائه دهنذه خدمات زیر می باشد :

مهندسی معکوس 

اسکن سه بعدی 

پرینت سه بعدی 

آنالیز مواد

کنترل کیفیت 

بازرسی هندسی و ابعادی قطعات صنعتی

نمونه سازی سریع

طراحی و مدلسازی قطعات پیچیده صنعتی 

برگزار کننده همایش  و دوره های آموزش مهندسی معکوس

برگزار کننده همایش و دوره های آموزش پرینت سه بعدی 

برگزار کننده دوره های آموزشی فنی مهندسی 

سایت مرکز :

http://ut-redc.com

کانال آپارات :

https://www.aparat.com/ut_redc

کانال تلگرام :

telegram.me/ut_redc

اینستاگرام :

instagram@ut_redc

۰۹۱۰-۶۴۲۲۰۶۳

۰۲۱-۸۶۰۹۴۳۱۷

امیرآباد شمالی ، دانشکده فنی دانشگاه تهران ، جنب دانشکده مهندسی مکانیک

مرکز طراحی و مهندسی معکوس – دانشکده فنی دانشگاه تهران

از تخصص اساتید و متخصصان خود در زمینه های زیر بهره می برد:

مهندسی معکوس

طراحی سه بعدی

اسکن سه بعدی

پرینت سه بعدی

پروژه های تحقیقاتی

آموزش

ما تمام توان خود را بکار می گیریم تا بتوانیم پروژه هایی را که شما عزیزان به ما می سپارید با نهایت دقت و مهارت

انجام دهیم.

هم چنین به نحوی شاسته پاسخگوی اعتماد شما باشیم.

مرکز طراحی و مهندسی معکوس دانشکده فنی دانشگاه تهران در سال های اخیر پروژه های بسیاری را انجام داده است.

پروژه هایی از جمله مهندسی معکوس، اسکن سه بعدی، طراحی سه بعدی، پرینت سه بعدی و … را با موفقیت به انجام رسانده است.

با کلیک بر روی دکمه مورد نظر خود، اطلاعاتی در مورد فعالیت های ما بدست آورید.

باشد که با همکاری یکدیگر در جهت تعالی ایران عزیز گام برداریم.

کاربرد های پرینتر های سه بعدی در صنایع مختلف و تاریخچه پرینتر های سه بعدی

چاپ ۳D، همچنین به عنوان تولید افزودنی (AM) شناخته شده است، به فرآیندهای مورد استفاده برای سنتز یک شی سه بعدی است که در آن لایه های متوالی از مواد تحت کنترل کامپیوتر تشکیل برای ایجاد یک شی اشاره دارد.

اشیاء می تواند تقریبا هر شکل و یا هندسه و با استفاده از داده های مدل دیجیتال از یک مدل ۳D یا یکی دیگر از منبع داده های الکترونیکی مانند یک فایل ساخت افزودنی فایل (AMF) تولید شده است.

Futurologist جرمی ریفکین ادعا کرد که چاپ ۳D یا AM نشانه شروع یک انقلاب صنعتی سوم، موفقیت مونتاژ خط تولید که تحت سلطه تولید شروع در اواخر قرن ۱۹٫

پرینت سه بعدی رنگی

پرینت سه بعدی رنگی سایت تهران ۳D مرکز ماشین آلات پرینت سه بعدی ایران

حس منشاء

حس منشاء اصطلاح چاپ ۳D در اشاره به یک فرایند است که سپرده ماده چسباننده بر روی یک تخت پودر با لایه سر چاپگر جوهر افشان توسط لایه است.

اخیرا، مدت است که در زبان عامه استفاده برای در بر گرفتن تنوع وسیع تری از مواد افزودنی تکنیک های ساخت. ایالات متحده و استانداردهای فنی جهانی استفاده از تولید رسمی مدت افزودنی برای این مفهوم گسترده تر. بند رفتن جهش، به کارگردانی انرژی رسوب، مواد اکستروژن، مواد رفتن جهش، پودر فیوژن تختخواب، لمینیت ورق و مالیات بر ارزش افزوده عکس پلیمریزاسیون: ISO / ASTM52900-15 هفت دسته از فرآیندهای AM در معنای آن تعریف می کند(کاربرد های پرینتر های سه بعدی در صنایع مختلف.

تاریخچه

اصطلاحات و روش
تجهیزات برای تولید افزودنی و مواد اولیه در ۱۹۸۰s توسعه داده شد. در سال ۱۹۸۱، هیدئو کدوما موسسه ناگویا شهرداری تحقیقات صنعتی دو روش AM ساخت از یک مدل پلاستیکی سه بعدی با عکس سخت پلیمر، که در آن منطقه قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش است که توسط یک الگوی ماسک و یا فرستنده فیبر اسکن کنترل اختراع شده است.

اما در ۱۹۸۴ ژوئیه ۱۶ آلن لو Méhauté، اولیویه د Witte و ژان کلود آندره ثبت اختراع خود را برای فرایند استریولیتوگرافی زمینه. آن سه هفته قبل چاک هال ثبت اختراع خود را برای استریولیتوگرافی ب. استفاده از مخترعان فرانسوی توسط فرانسه شرکت جنرال الکتریک (در حال حاضر آلکاتل ALSTHOM) و CILAS (کنسرسیوم لیزر) رها شده (کاربرد های پرینتر های سه بعدی در صنایع مختلف)بودند.

چشم انداز کسب و کار

دلیل ادعا کرد که “برای عدم چشم انداز کسب و کار” بود. سپس در سال ۱۹۸۴، چاک بدنه ۳D شرکت سیستم های یک سیستم نمونه بر اساس یک فرایند شناخته شده به عنوان استریولیتوگرافی، که در آن لایه ها توسط درمان با لیزر پلیمر به تصویر نور ماوراء بنفش اضافه شده است.

هال روند به عنوان یک تعریف “سیستم برای تولید اشیاء سه بعدی با ایجاد یک الگوی مقطعی از جسم تشکیل می شود،” اما این شده است. در حال حاضر توسط کدوما اختراع کرده بود.

سهم هال طراحی قالب (استریولیتوگرافی) فایل STL طور گسترده ای توسط نرم افزار چاپ ۳D و همچنین برش و پر دیجیتال استراتژی های رایج در بسیاری از فرآیندهای امروزه مورد قبول است.

چاپ مدت ۳D است، به یک فرایند به کارگیری سر جوهر افشان چاپ استاندارد و سفارشی اشاره شده است.

تکنولوژی استفاده شده

تکنولوژی استفاده شده توسط بسیاری از پرینتر های ۳D به تاریخ، به ویژه سرگرمی و مدل سازی رسوب مدل است مصرف کننده گرا ذوب شده، یک برنامه خاص از اکستروژن پلاستیک.

پردازش برای پخت فلز یا ذوب شدن (مانند پخت انتخابی لیزر، فلز مستقیم پخت لیزر، و ذوب لیزر انتخابی) معمولا با نام های فردی خود را در ۱۹۸۰s و ۱۹۹۰s رفت. در آن زمان، تقریبا تمام فلزکاری توسط ریخته گری، ساخت، مهر زنی، ماشینکاری و تولید شد.

اگرچه مقدار زیادی از اتوماسیون به این فن آوری (مانند جوش ربات و CNC)، این ایده از یک ابزار و یا سر حال حرکت از طریق یک پاکت کار ۳D تبدیل یک توده از مواد اولیه را به یک لایه شکل مورد نظر به لایه توسط بسیاری از افراد همراه بود استفاده شد تنها با فرآیندهای است که حذف فلز (به جای اضافه کردن آن)، مانند فرز CNC، CNC EDM، و بسیاری دیگر.

اما AM-نوع پخت آغاز شد برای به چالش کشیدن این فرض. در اواسط ۱۹۹۰s، تکنیک های جدید برای رسوب مواد در دانشگاه استنفورد و کارنگی ملون از جمله و مواد اسپری توسعه داده شد.

مواد قربانی و پشتیبانی نیز رایج تر شده بود، قادر می سازد هندسه شی جدید.

چرخه مالی

تولید افزودنی اصطلاح چتر ارز گسترده تر در دهه از ۲۰۰۰s به دست آورد. به عنوان فرایندهای مختلف افزودنی بالغ، روشن است که حذف زودی فلز دیگر نمی خواهد تنها روند جوش زیر آن نوع از کنترل (یک ابزار و یا سر حال حرکت از طریق یک پاکت کار ۳D تبدیل یک توده از مواد اولیه را به یک لایه شکل مورد نظر انجام شد بر حسب لایه).

در طول این دهه است که تولید کاهشی مدت به عنوان یک retronym برای خانواده بزرگ از فرایندهای ماشینکاری با حذف فلز به عنوان موضوع مشترک خود ظاهر شد.

در این زمان، چاپ مدت ۳D هنوز هم تنها به فن آوری های پلیمری در ذهن اشاره شد، و مدت AM احتمال بود که در فلزکاری و استفاده از پایان زمینه تولید بخشی از میان علاقه مندان پلیمر / جوهر افشان / استریولیتوگرافی استفاده می شود.

کاهشی مدت جایگزین نمی ماشینکاری مدت، به جای آن تکمیل هنگامی که یک مدت که هر روش حذف را پوشش می دهد مورد نیاز کاربرد های پرینتر های سه بعدی در صنایع مختلف است. کاربرد های پرینتر های سه بعدی در صنایع مختلف

۲۰۱۰

در اوایل ۲۰۱۰s، شرایط ۳D چاپ و تولید افزودنی حواس که در آن شرایط چتر جایگزین برای فن آوری AM بودند تکامل یافته، یکی در زبان عامه شده توسط مصرف کننده استفاده می شود – جوامع ساز و رسانه ها، و از سوی دیگر به طور رسمی توسط AM استفاده های صنعتی نهایی استفاده می شود تولید بخش، تولید کنندگان ماشین AM، و جهانی سازمان استانداردهای فنی.

هر دو واژه منعکس کننده این واقعیت ساده است که از فن آوری های به اشتراک گذاری تمام موضوع معمول لایه های متوالی علاوه بر مواد / پیوستن در سراسر یک پاکت کار ۳D تحت کنترل خودکار کاربرد های پرینتر های سه بعدی در صنایع مختلف.

(دیگر شرایط که به عنوان مترادف AM استفاده شده بود (هر چند گاهی اوقات به عنوان hypernyms)، شامل تولید رومیزی، تولید سریع، قالب چالاک [به عنوان جانشین سطح تولید منطقی به نمونه سازی سریع، و بر روی تقاضا تولید [که پژواک بر روی تقاضا چاپ در مفهوم ۲D چاپ] است.) ۲۰۱۰s دهه اول که در آن بخش استفاده از پایان فلزی مانند براکت موتور و آجیل بزرگ در تولید یک کار افزایش یافته است (قبل یا به جای ماشین کاری) و نه بود از obligately ماشین از نوار سهام و یا صفحه است.